Mevsime Bağlı Depresyon Nedir? – Bilgi Denizi

Mevsime Bağlı Depresyon Nedir?

Uzmanlara göre mevsimsel depresyonlar daha çok sonbahar ayında ve kış ayında günlerin daha da kısalması ve sürekli olarak koyu renkte olması pek çok kişinin olumsuz etkilenerek depresyona girmesi olayıdır. Peki, kış ayında bireyler neden depresyona girer. Çoğunlukla duygu ve durum bozukluklarımevsimsel değişimlere bağlıdır, ayrıca yorgunluk, stres ve sosyal yaşantıdan kaçışlarda bireylerde depresyona yol açmaktadır.

Doktorlar uyarıyor! Çoğunlukla depresyon belirtilerinin başlaması özellikle sonbahar ayında gündüz saatlerin kısalması, kapalı gri gökyüzü, soğuk havalar sebebi ile eve kapanmalar, güneşin daha az yüzünü göstermesi kış ayı süresince bireyleri etkilemeye devam etmektedir.

Mevsimsel depresyon belirtileri nelerdir?

  • Özellikle bireylerin uyku düzenlerinde meydana gelen değişimler,
  • Çoğunlukla uyuma durumlarıdır. Bireyin normal günlük sosyal hayatını azaltması veya çekilmesi,
  • Sürekli evde olduğu için kilo alımları, beslenme alışkanlıklarının değişmesi depresyon nedenleri olarak sayılabilir.

Uzmanlarımıza göre; mevsimsel depresyon daha çok %60-90’lık grubu kadınları etkilemektedir. Ancak genç kesim kış depresyonuna daha yatkın olmaktadır. Özellikle doktorlar dikkat çekiyor; kış aylarında genellikle evde kalımlar fazla olduğu için yemek yeme isteği artmaktadır. Bu nedenle kilo artışı olduğu için pek çok birey kötü olarak etkilenmektedir. Çoğu zaman kış ayında hava karanlık ve gri renkte olduğu için bireyler can sıkıntısından sürekli uyku halinde ve bitkindirler.

Uzmanlar eğer kendinizde mevsimsel depresyon belirtileri var ise hafif düzeyde olduğunu düşünüyor iseniz, güneş açtığında daha fazla güneş almaya gayret gösterin. Ancak depresyon belirtisinin kendinizde daha şiddetli olduğunu düşünüyor iseniz uzman psikologlardan mutlaka yardım alınması gereklidir. Çünkü psikologlar sizin için en uygun tedavi yöntemini uygulayarak depresyondan kurtulmanıza yardımcı olarak iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Pekmezin Faydaları Nelerdir ? – Bilgi Denizi

Pekmezin Faydaları Nelerdir ?

Sabah kahvaltılarında mutlaka tüketilmesi gereken pekmez, nedense pek de sık tercih edilen bir tatlı değildir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir