Bilgisayarda Fotoğraf Açılmıyor Windows 10, 8.1, 7 – Bilgi Denizi

Bilgisayarda Fotoğraf Açılmıyor Windows 10, 8.1, 7

Pek çoğumuz fotoğrafları bilgisayara kaydederiz, fakat son zamanlarda bazı Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 kullanıcıları ilginç bir sorun rapor ediyor. Bu kullanıcılara göre bilgisayarda fotoğraflar açılmıyor. İşte olası nedenleri ve çözüm yöntemleri.

Windows bilgisayarda fotoğraf açılmıyor ise çözümü nedir

Yaşanan başlıca sorunlar aşağıda özetlenmiştir:

 • Windows 10 fotoğraf görüntüleme programı çalışmıyor – Pek çok kullanıcı bu dertten muzdarip. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız Fotoğraflar uygulamasına yeniden kaydolun ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
 • Windows 10’da fotoğraflar açılmıyor – Sıklıkla yaşanan bir diğer problem ise bu. Genellikle buna bozuk bir kullanıcı profili yol açar. Yeni bir kullanıcı profili oluşturarak bu sorunu kolayca halledebilirsiniz.
 • JPG dosyaları açılmıyor, JPEG fotoğraflar görüntülenemiyor – Eğer bilgisayarda jpg uzantılı resim dosyalarını açamıyorsanız internetten ücretsiz bir fotoğraf görüntüleme programı indirerek bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.
 • Windows Fotoğraflar uygulaması jpg dosyalarını açamıyor – Eğer Windows Fotoğraflar uygulaması resimleri açamıyorsa ve sorun yaşıyorsanız, Windows Fotoğraf Görüntüleyici’yi varsayılan fotoğraf uygulaması olarak ayarlayıp problemi kalıcı bir şekilde çözebilirsiniz.

Çözüm 1 – Antivirüs programını kontrol edin

Bazen antivirüs programları Windows işlemlerinin arasına girerek örneğin fotoğrafları görüntüleme konusunda hatalara sebep olabilir. Eğer Windows 10, Windows 8 veya Windows 7’de resimleri göremiyorsanız, antivirüs programını birkaç dakikalığına devre dışı bırakıp resimleri açmayı deneyin. Eğer sorun gerçekten antivirüs programındaysa, ayarlarını açarak resimlerin görünmesini engelleyen ayarları değiştirerek sorunu çözün.

Eğer böyle bir ayarı yoksa maalesef antivirüs programını tamamen silmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin AVG Antivirüs programının bu tarz hatalara yol açtığı biliniyor ve programı kaldıranlar sorunun çözüldüğünü bildiriyor. Bitdefender ve Kaspersky gibi daha kaliteli antivirüs programlarını tercih edebilir veya AVAST gibi ücretsiz en iyi antivirüs programını yüklemeyi düşünebilirsiniz.

Çözüm 2 – Fotoğraf Görüntüleyic varsayılan resim görüntüleyici olarak ayarlamayı deneyin 

Fotoğraf Görüntüleyici Windows’un eski sürümlerinden beri var ve hala pek çok kullanıcı hızından ve basit oluşundan dolayı onu tercih ediyor.

Windows 10’da varsayılan resim görüntüleyici ise Windows Fotoğraflar uygulamasıdır. Fakat dilerseniz Fotoğraf Görüntüleyici’yi yeniden varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki 4 adımı takip ederek bunu kolayca yapabilirsiniz:

 1. Öncelikle buraya tıklayarak kayıt defteri ayarlarını içeren dosyayı indirin (.reg dosyası).
 2. İndirdiğiniz .reg uzantılı dosyaya çift tıklayarak çalıştırın.
 3. Açılan pencerede sizden onay isteyecek. Evet butonuna tıklayın.
 4. Dosyayı çalıştırdıktan sonra artık Windows Fotoğraf Görüntüleyici aktif olacak.

Eğer fotoğrafları Windows Fotoğraf Görüntüleyici ile sorunsuz bir şekilde açıp görüyorsanız, o zaman varsayılan resim görüntüleme programı olarak bunu ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Başlat’ı açıp arama kutusuna Ayarlar yazarak klavyeden Enter’a basın ve açılan penceredeki Uygulamalarseçeneğine tıklayın.
 2. Soldaki menüden Varsayılan uygulamalarseçeneğine tıklayın.
 3. Açılan penceredeki Fotoğraf görüntüleyicisialanından Windows Fotoğraf Görüntüleyici‘yi seçin.  Böylece artık Windows Fotoğraf Görüntüleyici sizin varsayılan resim görüntüleme programınız olacak ve herhangi bir resim dosyasına çift tıkladığınızda otomatikman bununla açılacak.

Eğer Windows Fotoğraf Görüntüleyci’yi yeniden devre dışı bırakmak yani kapatmak isterseniz, buraya tıklayarak kayıt defteri dosyasın (reg dosyası) indirip çift tıklayarak çalıştırmanız ve izin vermeniz yeterlidir.

Çözüm 3 – PowerShell kullanarak Fotoğraflar uygulamasını yeniden yükleyin

Başlat’ı açıp arama kutusuna powershell yazarak çıkan PowerShell seçeneğine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Bu gerçekten güçlü bir araçtır ve yapılacak hatalar sistemde sıkıntılara yol açabileceği için lütfen dikkatli olun.

Fotoğraflar uygulamasını yeniden yüklemek için aşağıdaki direktifleri uygulayın:

 1. Şu kodu doğru şekilde yazın ve klavyeden Enter’a basın: get-appxpackage *Microsoft.Windows.Photos* | remove-appxpackage
 2. Böylece Fotoğraflar uygulamasını silmiş oldunuz. Şimdi Windows uygulama mağazasından Fotoğraflar uygulamasını buraya tıklayarak yeniden indirip bilgisayara yükleyin.

Çözüm 4 – Başka bir fotoğraf görüntüleme programı kullanın 

Fotoğraflar ve Windows Fotoğraf Görüntüleyici iki harika resim görüntüleme yazılımıdır fakat eğer bunlar ile problem yaşıyorsanız, ücretsiz başka bir program deneyebilirsiniz. Ben XnView programını öneriyorum. Hem Türkçe hem de ücretsizdir ve işini çok iyi yapar.

Çözüm 5 – Windows Uygulama Mağazasındaki Uygulamaları Kullanarak Sorunu Çözün  

If you can’t view photos on Windows 10, you might be able to fix the issue by using Windows Store Apps troubleshooter. In case you don’t know, Photos app is a Windows Store application, and if you can’t view photos on your PC, you might want to try fixing the problem using the Troubleshooter. To do that, just follow these steps:

 1. Başlat’ı açıp arama kutusuna sorun gideryazarak klavyeden Enter’a basın.
 2. Açılan pencerenin sağ tarafındaki listeden Windows Updateseçeneğini seçin ve Sorun gidericiyi çalıştır butonuna tıklayın.
 3. Ekranda karşınıza çıkan direktifleri uygulayarak işlemi tamamlayın.

Sorun Giderici işini tamamladığı zaman yeniden resimleri açmayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini anlayın.

Çözüm 6 – Fotoğraflar uygulamasının güncel olduğundan emin olun

Daha önce de belirttiğim gibi Fotoğraflar uygulaması aslında bir Windows Uygulama Mağazası programıdır. Belki de güncel sürümünü yüklemediğiniz için sıkıntıya neden oluyor olabilir.

Bazen Fotoğraflar uygulamasıyla ilgili başka sorunlar da yaşayabilirsiniz. Tüm bunların çözümü için basit bir şekilde Fotoğraflar uygulamasını güncellemek sorunu çözecektir.

Bunun için Windows Store denilen uygulama mağazasını açıp Fotoğraflar uygulaması için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmeniz yeterlidir. Çünkü pek çok kullanıcı hatanın bu şekilde çözüldüğünü bildirmektedir.

Çözüm 7 – Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun

Eğer Windows 10’da fotoğrafları açamıyorsanız, sorun belki de sizin kullanıcı hesabınız ile alakalıdır. Bazen kullanıcı hesabınız bozulabilir ve pek çok farklı soruna yol açabilir. Çözümü için yapmanız gereken yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmaktır. Aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca yapabilirsiniz.

 1. Başlat’ı açıp dişli çark şeklindeki simgeye tıklayarak Ayarlar’ı açın. Açılan Ayarlar penceresinde Hesaplar’atıklayın.
 2. Soldaki menüden Aile ve diğer kişiler’e tıklayın ve açılan pencereden Bu bilgisayara başka birini eklebutonuna tıklayın. Ardından Microsoft hesabı olmadan kullanıcı eklemeyi seçerek ve kafanıza göre bir kullanıcı adı seçip girerek işlemi tamamlayın.

Şimdi yeni kullanıcı hesabınız ile oturum açın ve fotoğrafları açmayı deneyin. Eğer sorun yoksa, demek ki eski kullanıcı hesabınız bozulmuş. Kişisel dosyalarınızı yeni açtığınız hesaba taşımanızı tavsiye ederim. Çünkü eski hesabı tamir edemezsiniz.

Çözüm 8 – Fotoğraflar uygulamasının arka planda çalışmadığından emin olun 

Eğer Windows 10’da fotoğraflar açılmıyorsa, belki de problemin nedeni Fotoğraflar uygulamasıdır. Çünkü bazı kullanıcıların söylediğine göre bazen Fotoğraflar uygulaması bilgisayarda arka planda çalışmayı sürdürüyor ve bu da yeni fotoğrafları görüntülemeye engel oluyor.

Fotoğraflar uygulamasını tamamen kapatarak bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Klavyeden Ctrl + Shift + Esckısayol tuşuna basarak Görev Yöneticisi‘ni açın.
 2. Açılan penceredeki listeden Fotoğraflar uygulamasını bulun ve üzerine sağ tıklayarak açılan menüden Görevi sonlandır‘a tıklayın.

Eğer sorun çözüldü ise ileride aynı sorunu yaşadığınız zaman yine Görev Yöneticisi’ni açarak Fotoğraflar uygulamasını kapatmayı unutmayın.

Çözüm 9 – Fotoğraflar uygulamasını fabrika ayarlarına geri döndürün (Sıfırlayın)

Fotoğraflar uygulaması hasar görmüş ve bozulmuş olabilir. Veya yanlış bir şekilde ayarlanmış da olabilir. Bu da fotoğrafları açamamaya neden olabilir.

Aşağıdaki 3 basit adımı uygulayarak fotoğraflar uygulamasını kolayca sıfırlayabilirsiniz.

 1. Başlat’ı açıp arama kutusuna ayarlaryazarak Enter’a basın. Açılan pencereden Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 2. Açılan listeden Microsoft Fotoğraflaruygulamasını bulun ve fareyle bir kez tıklayarak seçin. Ardından hemen altında görünecek olan Gelişmiş seçenekler linkine tıklayın.
 3. Açılan pencerede Sıfırlabölümünün hemen altında yer alan Sıfırla butonuna tıklayın. Böylece fabrika ayarlarına geri döndürülecek ve sorununuz inşallah çözülmüş olacak.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

PDF Erişim Reddedildi Engellendi Hatası Çözümü – Bilgi Denizi

PDF Erişim Reddedildi Engellendi Hatası Çözümü

Bazen bir pdf dosyasını açmaya çalışırken bir hata oluştu, erişim engellendi veya erişim reddedildi gibisinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir