Pazarlık Etme ve Anlaşmanın İncelikleri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Pazarlık Etme ve Anlaşmanın İncelikleri Nelerdir?

Pazarlık etmek gerçek bir sanattır, oldukça zaman ve pratik gerektirir.

İş hayatında doğru pazarlık atmek ve anlaşmalara varmak çok önemlidir. Pazarlık etmekle ilgili hatırlamanız gereken en önemli şey, neredeyse her şey için pazarlık edebileceğinizdir. Mücevher, ev, medya, mobilya… Tüm bunlar için pazarlık edebilir ve istediğiniz anlaşmalar yapabilirsiniz, bu yüzden hemen pratik yapmaya başlayın deriz.

İşte bir daha ki sefer kendinizi pazarlık edebileceğiniz bir durumda bulduğunuzda aklınızda bulundurmanız gereken en iyi pazarlık tavsiyeleri:

Daha az konuşun ve çok dinleyin

Pazarlık etmek söz konusu olduğunda konuşmanız size daha fazla sorumluluk yükler ve alacağınız şeyin umduğunuzdan daha yüksek bir fiyata çıkmasına neden olabilir. Konuşma işini karşınızdaki insana bırakın. Mümkün olduğunca az konuşmaya gayret edin ve karşınızdakini dinleyin. Merak ettiklerinizi sorun ve konuşmanın büyük kısmını karşınızdaki kişiye bırakın.

Ne istediğinizi söyleyin

Sizin için en iyi olan anlaşma konusunda tartışırken saygısız olmayın. Eğer daha iyi bir fiyat, zam ya da teslim tarihinin değiştirilmesini istiyorsanız, sadece bu konuda açık olun. Ne istediğinizi söyleyerek sizi o duruma getiren şartları açıklayabilir ve olayı karşı taraf için avantajlı bir hale getirebilirsiniz.

Sabırlı olun

Acele etmeyin ve size sunulan anlaşma konusunda rahat olmaya çalışın. Emin olmadığınız bir şeyin içine hemen girmeyin. Eğer karşınızdaki kişi, işi yavaştan aldığınızı hissederse, uzlaşmaya varmak için size istediklerinize daha yakın bir şeyler sunma eğilimine girebilir.

Anlaşma sizin için uygun değilse kabul etmeyin

Bir anlaşmaya varmak için umutsuzca çabalamanız, hak ettiğiniz anlaşmayı elde edememenizle sonuçlanacaktır. Her zaman anlaşmadan çekilebileceğinizi unutmayın. Anlaşmadan çekilmek istemeseniz bile, her zaman çekilmenizin sizin için sorun olmayacağı havası yaratın.

İlk fiyat veren siz olmayın

Bırakın ilk fiyat veren kişi karşınızdaki olsun. Bu, maaş ve proje bedeli gibi konularda gerçekten önemli bir noktadır. Proje için ayrılan bütçeyi ya da normalde o pozisyonda çalışan kişilerin ne kadar aldıklarını sorun. İlk fiyatı onların vermesine izin verin, ondan sonra bu fiyat hakkında konuşabilirsiniz. Size verdikleri fiyatın, düşündüğünüzden fazla olduğunu görüp uzlaşmaya varmak isteyebilirsiniz.

Size adil görünmüyorsa sözleşmede değişiklikler yapabileceğinizi unutmayın

Her anlaşma ve sözleşme iki tarafın da menfaatini korumalıdır. Sadece birinin size bir sözleşme sunması içindeki tüm şartları kabul etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Nelerin değiştirilmesini istediğinizi söyleyin ve imzalamadan önce her iki tarafın da yararına olan şartlar sunun.

Sakin olun

Aşırı duygusal olmayın, gerilmeyin ve heyecanlanmayın. Mümkün olduğunca sakin ve sabırlı olun. Karşınızdaki kişi ya da kişiler bu anlaşmanın sizi kişisel ya da maddi olarak ne kadar etkileyeceğini bilmek zorunda değil. Anlaşma imzalanana kadar sakin bir şekilde beklemeniz en iyisidir –sonra anlaşma konusunda kutlama yapabilir ya da ağlayabilirsiniz.

Size yukarıda bahsettiğimiz bütün tavsiyelere uyarsanız, günden güne daha iyi pazarlık etmeye başlayıp, yaptığınız anlaşmaların sizin avantajınıza sonuçlandığını fark edeceksiniz.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Pekmezin Faydaları Nelerdir ? – Bilgi Denizi

Pekmezin Faydaları Nelerdir ?

Sabah kahvaltılarında mutlaka tüketilmesi gereken pekmez, nedense pek de sık tercih edilen bir tatlı değildir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir