Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren çeşitli fiziksel belirtiler şeklidir. Özellikle kişide hızlı kalp çarpıntıları, sanki boğuluyormuş hissi, kendisini kaybedeceği yâda delirecekmiş hissine kapılma şeklinde belirtiler mevcut olmaktadır. Panik atak çoğunlukla kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Genellikle panik atak hastaları kalp krizi geçirerek öleceğini düşünmektedir. Panik atak hastalığını tetikleyecek belirgin bir hastalık bulunamamıştır. Ancak eğer kişide “mitral kapak prolapsusu “mevcut ise panik atak rahatsızlığı ile daha sık karşılaşılmaktadır.

Doktorlar uyarıyor; genellikle panik atak rahatsızlıkları 30’lu yaşlarda ve kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Peki, kişi panik atak olduğunu nasıl anlar? Ve panik atak olduğu anlaşılır ise ne yapmalıdır. Uzmanların önerisi; eğer fiziksel bir belirti söz konusu değil ise ve panik atak kişide sık olarak meydana geliyorsa, devamlı korku içersinde atakları bekliyorsa, en ufak bir durumda acil serviste kardiyologa gitme ihtiyacı hissediyorsa büyük ihtimalle bu kişide panik atak hastası olduğu anlaşılır. Kişide mevcut olan panik atak rahatsızlığı saptandığında psikiyatra gönderilmelidir.

Panik atak hastaları psikiyatriye gitmeden tek başına yardım almadan başa çıkabilir mi?

Kesinlikle bu hastalar tek başına panik atak ile baş çıkmaz. Çoğunlukla bu süreç uzadığı için kişide panik atak kronikleşir. Birey için tedavisi daha zor olmaktadır. Ancak doktorlar mutlaka panik atağı olan kişilerin bir psikiyatri uzman doktorundan yardım alamsı gerektiğini vurgulamaktadır.

Uzmanlar panik hastalığının tedavisinin mümkün olduğunu ancak çok uzun bir sürece tekabül ettiğini vurgulamaktadır. Panik atak tedavisi gören bireyin ve çevresindeki kişilerin biraz sabırlı olması gereklidir. Zaten düzelmeler başladıktan sonra sadece koruma maçlı olarak tedaviler devam etmektedir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir?

Zehirli ishal, bilhassa küçüklük evresinde rota virüsü tesiriyle yaşanmış olan bir amel çeşididir. Muafiyet sistemleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir