Kinetik Kum nedir, Çocuklar İçin İnanılmaz Faydaları – Bilgi Denizi

Kinetik Kum nedir, Çocuklar İçin İnanılmaz Faydaları

Son dönemlerin çağdaş oyun hamurlarından bir tanesi olan kinetik kum yalnız oyun oynamak için değil, çocuklarınızın pek oldukca becerilerini geliştirmesi açısından da önemlidir. Daha önceki bir makalemde sizlere evde kinetik kum yapımı mevzusunda bilgiler vermiştim. Bu gün ise kinetik kumun çocuklar açısından inanılmaz yararları konusunu anlatacağım.

Evlatların Motor Becerilerini Geliştirir

Kinetik elde oynana bir oyun hamur harcını olduğundan dolayı, evlatların motor becerilerini geliştirmek için ideal bir terapi materyalidir. El kaslarını kuvvetlendirmek için, kinetik kumu sıkın, parçalayın yada bol miktarda mıncıklayın. top şeklinde yuvarlayın ve merdane ile düzleştirerek iki taraflı yeteneklerinizi geliştirin. Kinetik kuma vereceğiniz her biçim el kaslarını ve motor becerilerini kuvvetlendirmek için yarar elde edecektir.

Duygusal Gelişimi Kuvvetlendirir

Evlatların duygusal gelişimi son aşama önemlidir. Dokunsal oyunlar oynamak da evlatların duygusal gelişimine oldukça yarar sağlar. Bu sebeple her şeye dokunma isterler. Çocuklar kinetik kumu sıktıkça, vücutta derinlemesine bir tesir yaparak duygusal doyum sağlar, rahatlatır. Ek olarak, çekingenlik yada dağınık oynama sorun olan çocuklar için de son aşama yararlı olan kinetik kum, yapışmaz ve akışkan yapısı yardımıyla evlatların ve hatta büyüklerin en sevilmiş olduğu oyun materyali haline gelecektir.

Çizim ve Yazma Öncesi Gelişimi Pozitif Yönde Etkisinde bırakır

Evlatların kalemle yazı yazmaları için el kaslarının iyi gelişmiş olması gerekir. Okuma ve yazma döneminden ilkin, kinetik kum üstünde yapılacak olan denemeler, çocuklar için bir nevi egzersiz olacaktır. Çocuklar parmakları ya da kürdan vasıtasıyla kinetik kum üstünde diledikleri şeklinde yazıp çizebilirler. Bu egzersizler okul öncesi çocuklarda kalem kavrama kabiliyeti kazandırır ve çocuğun duygusal gelişimini sağlar. Evlatların bu işlem esnasında oldukca eğlenmesi de artı bir avantaj.

Evlatların Yaratıcılığını Geliştirmesini Sağlar

Kinetik kum evlatların hayal güçlerini geliştirmek için idealdir. Çocuklar hayal güçlerini kullanarak kinetik kum ile sayısız şey üretebilir. Çocuklar kinetik kumla oynarken rekabetçi gelişim mevzusunda da ilerleme imkanı bulurlar. Üretmek 3 aşamalıdır. Düşünce bulmak, uygulamak ve sonuçlandırmak. Çocuk bir düşünce bulduğunda, çocuğun motor becerileri en üst düzeye çıkar. Motor gelişim, bundan önceki fikrin gerçekleştiğini kanıtlama ederek fikri sonuçlandırmaya yönlendirir. Kinetik kum düşünce geliştirmek için ideal bir materyaldir. Bilhassa otistik evlatların eğitiminde büyük faydalar sağlar. Küçüklere bir sini kinetik kum ve bir kaç rahat alet verdiğinizde, biçim vermek ve inşaa etmek mevzusunda çocuğa düşünce aşılamış olmuş olursunuz. Bu sayede de çocuk ileride de aynı şekilde düşünce geliştirmek ve bu fikri neticelendirmek için çalışacaktır.

Simgesel Oyun Kurmasını Sağlar

Simgesel oyunlar evlatların yaratıcılığını geliştirmek için son aşama faydalıdır. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda, evlatların okul öncesi dönemde, somut malzemelerle oynaması simgesel oynama kabiliyetini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Simgesel oyunlarda, minik heykeller ve minyatürler yapması, hayvan şekilleri yapması şeklinde işlemler yapması mevzusunda çocuğunuzu en iyi yönlendireceğiniz materyal kinetik mumdur.

Konuşma ve Dil Gelişimi Mevzusunda Son Aşama Faydalıdır

Kinetik kum duygusal gelişim açısından son aşama yararlı bir materyaldir. Duygusal gelişimi iyi çocuklar da konuşma ve dil gelişimi mevzusunda oldukca daha ileridedir. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan şey, çocuklarınız kinetik kumla oynarken, onun liderliğinde kendisine eşlik etmeniz, çocuğunuzla göz teması kurmanız ve ona sorular sorup, sordurulmuş olduğu sorulara yanıt vermenizdir.

Kinetik Kum Dikkati Artırır

Tazyik ile hissetme vücut iç yapısına mühim katlılarda bulunur. Kinetik kumu her sıkmada, el kasları kuvvetlendiği şeklinde, beynin öğrenmeye hazır olmasını da sağlar. Yazma, çizme yada değişik oyunlardan ziyade sıkılabilir malzemelerle meydana getirilen işlemler dikkati toplamak açısından oldukca daha faydalıdır. Dikkat dağınıklığı problemi için de son aşama faydalıdır.

Sakinleşmeyi Sağlar

Son dönemlerde meydana getirilen araştırmalar, kinetik kumla oynayan evlatların daha sakin bulunduğunu göstermektedir. Kinetik kum pürüzsüz, yumuşak ve akıcı yapısı yardımıyla parmakların arasından yavaşça akar. Bu görkemli bir duygudur ki, kinetik kumla uğraşan çocuklar daha derin ve daha yavaş nefes almaya adım atar. Bu durum da evlatların, yiyecek yiyecek, uyumak ve sosyallik şeklinde aktivitelere daha kolay hazırlanmasını sağlar.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı – Bilgi Denizi

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda nispeten yeni bir video uzantısı olan ARF formatını tanıtıyorum. ARF dosyasının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir