Kırk Yama Halı Nasıl Yapılır? – Bilgi Denizi

Kırk Yama Halı Nasıl Yapılır?

İngilizcede patchwork, olarak bilinen, kırk yama halının hikâyesi biraz eskilere dayanmaktadır. Sadece kendi ülkemizde değil, diğer yurt dışı yerlerde de meraklısı oldukça fazladır. Genellikle iğne işi ile yapılan, zahmetli fakat oldukça eğlenceli, Türk geleneksel adetlerimizde diğer adıyla el sanatı olarak tabir edilir. Yapılışı oldukça eğlencelidir.

Özellikle bu tür halılarda renkler, en canlı ritmiğini korur, özellikle karama renkler ile tasarlanan modeller, adeta göz kamaştırır. Bunun için eğitim alan, kursa giden, milyonlarca hobi tutkunları vardır. Peki, kırk yama halılar nasıl işlenmektedir? Genelde halılar, özellikle değişik parça kumaşların, örgü örülmüş alanı kesilerek geometrik ve ya simetrik desenler ile parçalar eklenerek yapılır. Evet, enteresan bir yapılış tarzı vardır.

Fakat herkesi büyüleyecek, kaliteye de sahip olduğu bilinmektedir. Kırk yama sadece halısı olarak bilinmez, bebek şapkaları, havlu kenarları hatta diğer nevresim kenarlarına da desenler yapılarak iğne işi ile yapılmaktadır. Daha birçok eşya da kullanıla bilen, uzun ömürlü örgü ve kumaşı sayesinde, aradan yıllarda geçse, ilk gün ki gibi güzelliğini korumaya devam ediyor.

Kırk Yama Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • Bu tür işlemelerde, sentetik ve ya pamuksu kumaşları seçmenizde fayda vardır. Yumuşak bir dokuya sahip olan kumaş, işlemede size kolaylık tanıyacaktır.
    • Kumaş dikilmeden önce, yıkama işlemi gerçekleştirilmeli, üzerinde bulunan apreler dikkatli bir şekilde alınmalıdır.
    • Özellikle kumaş kalın ve esnek olmalıdır. Böylece bu işlemeleri uzun senelere kullanabileceksiniz.
    • Atkı ya da halı çözgüleri iyi ayrılmalı, birbirine düğüm olması engellenmelidir.
    • Kırk yama kumaş seçiminde, dikkat algısı çok önemli bir olgudur. Bunun için seçeceğiniz her kumaş ve örgü işlemesi, bir sanatı andırmalı ve sizin eseriniz olduğunu belli etmelidir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

PDF Erişim Reddedildi Engellendi Hatası Çözümü – Bilgi Denizi

PDF Erişim Reddedildi Engellendi Hatası Çözümü

Bazen bir pdf dosyasını açmaya çalışırken bir hata oluştu, erişim engellendi veya erişim reddedildi gibisinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir