Evde Egzersiz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? – Bilgi Denizi

Evde Egzersiz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Birçoğumuz evimizde aşırı kilolarımızdan kurtulabilmek için bazı egzersiz programları uygulamaktayız. Ancak evde yaptığımız birçok egzersiz programlarımızda çoğu zaman eksik noktaları gözden kaçırmakta ve bunun sonucunda ise günlük olarak yaptığımız egzersizlerden yeteri kadar verim alamamaktayız. Peki evde egzersiz yapmanın püf noktaları nelerdir? evde egzersiz yaparken kaliteli sonuçlar alabilmek için uygulamamız gereken teknikler nelerdir? Dilerseniz bu konular hakkında bilgi verelim.

Evde Egzersiz Yaparken Mutlaka Yapmamız Gereken Uygulamalar Şunlardır?

Evde egzersiz yaparken mutlaka yerine getirmemiz gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar şunlardır.

1-Egzersiz yapmadan önce mutlaka vücudumuzu ısındırmalıyız

Evde egzersiz yapmaya karar verdiğimiz andan bir müddet öncesinde yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar vücut ısınması amacıyla vücut egzersizleri yapmalıyız.

2-Yemekten önce değil mutlaka yemekten sonra egzersiz yapmalıyız

 Evde egzersiz yaparken yemek yedikten sonra bir müddet dinlendikten sonra egzersiz yapmaya başlamalıyız. Ayrıca egzersiz yapma nedeniyle aşırı yağlı yemeklerden de uzak durmalıyız.

3-Egzersiz yaptıktan yaklaşık 15-20 dakika sonrasında mutlaka su tüketmeliyiz

Birçok bireyler evde egzersiz yaparken gözden kaçırdığı önemli püf noktalardan biri de egzersiz sonrası su tüketmemesidir. Egzersizlerin verimi açısından oldukça önemli olan egzersiz sonras su içilmesi önemle gerekmektedir.

4-Egzersizden sonra karbonhidrat almalıyız

Egzersiz sırasında vücudumuzda yer alan kaslarımız önemli derecede karbonhidrat kaybetmektedir. Bu nedenle egzersiz programından sonra mutlaka karbonhidrat bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir. Örneğin egzersizlerden sonra 6-7 adet bisküvi veya 1-2 adet taze muz tüketilebilir.

5-Egzersiz yapmadan önce ip atlamalıyız

Evet evde yapacağımız egzersizlerin daha verimli sonuçlar verebilmesi için egzersiz yapmadan 5 dakika kadar öncesinde elimize bir ip alarak ip atlamalıyız. Bu sayede başta bacak kaslarımız olmak üzere vücumuzda yer alan birçok kaslar egzersiz aktivitesine hazır hale gelmekte ve bu sayede bizler de egzersizlerimizi zorlanmadan yerine getirebilme imkanına sahip olmaktayız.

6-Egzersiz öncesi detrin nefes alıp vermeliyiz

 Egzersiz öncesi yapacağımız uygulamalardan biri de 5 dakika kadar derin nefes alıp verme işlemidir. Egzersiz öncesi yapacağımız bu işlem sayesinde egzersiz hareketlerini yaparken herhangi bir solunum rahatsızlığı yaşamayacağımız olması bu nedenle mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmadan yaklaşık 5 dakika kadar öncesinde derin nefes alıp vermeliyiz.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir?

Zehirli ishal, bilhassa küçüklük evresinde rota virüsü tesiriyle yaşanmış olan bir amel çeşididir. Muafiyet sistemleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir