Cilt Kanseri Nedir Risk Grubunda Kimler vardır? – Bilgi Denizi

Cilt Kanseri Nedir Risk Grubunda Kimler vardır?

Cilt Kanseri Nedir?

Deri kanserine yol açan temel neden ultraviole ışınlardır. Deri kanseri vakalarının son yıllarda artış göstermiş olması, ozon tabakasındaki incelmenin canlıları ultraviole ışınlarına karşı savunmasız bırakması ile ilişkilendirilmektedir. Çoğunlukla baş bölgesi ve boyunda görülür.

Risk Grubundakiler Kimlerdir?

En hafif cilt kanseri tipi olan¸Bazal Hücreli Karsinoma metastaz yapmaz ve genellikle beyaz tenli kişilerde görülür. Melanom ise en tehlikeli cilt kanseri tipidir.

Deri kanseri erkeklerde, kadınlara oranla daha çok görülür. Genetik yatkınlığın da önemli bir rol oynadığı deri kanseri vakalarında, ailede cilt kanseri vakası görülen kişiler de risk altındadır. Özellikle açık tenli kişiler, güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Açık havada güneş altında çalışma ve mor ötesi ışınlara uzun süreli maruz kalma gibi durumlar da deri kanserinde riski arttırmaktadır.

Yapısı değişen ya da çoğalan et benlerine sahip olan kişiler, dermatolojik muayenelerini aksatmamalıdır. Cilt kanserinin erken semptomlarından olan cilt yüzeyindeki keratoz lekeleri, deride renk farklılığı ve benler dikkate alınmalıdır. Cilt kanserinde erken teşhis, hastalığın tedavisinde büyük fark yaratmaktadır.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir