Baş Ağrısının Oluşma Nedenleri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Baş Ağrısının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Deyip Geçmeyin…

Çoğu zaman önemsenmeyen, ağrı kesici alarak geçiştirilen baş ağrıları, birçok hastalığın habercisi olabilir. Vücudun en hassas bölgesi olan baştaki ağrılar; uykusuzluk, stres, yoğun iş temposu gibi nedenlerden kaynaklandığı gibi; beyin kanaması, anevrizma gibi son derece ciddi hastalıkları da işaret ediyor olabilir.

Baş Ağrısı Herkesin Sorunu…

Yapılan araştırmalara göre kadınların % 95’i, erkeklerin ise %90’ı yılda en az bir kez baş ağrısı sorunu yaşıyor. Devamlı bir şekilde ve ağrı kesicilerle çözülmeyen baş ağrıları için bir hekime danışmakta fayda var.

Nörolojik nedenlerden kaynaklanmıyorsa, baş ağrıları genellikle enfeksiyon hastalıklarının habercisidir. Örneğin; sinüzit gibi enfeksiyonlar şiddetli baş ağrılarına neden olurlar. Hipermetrop ve miyop gibi göz hastalıkları ve göz tansiyonu da baş ağrılarını tetikler.

Fazla miktarda kahve, kola, çay tüketenler ya da madde bağımlılığı olanlar da baş ağrısı sorunlarıyla karşılaşırlar. Bazı kan hastalıkları ve menenjit de baş ağrılarının nedenleri arasında sayılır.

Boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı olanlarda boyun bölgesine bağlı baş ağrıları gözlemlenmektedir. Migren, beyin tümörleri, beyin kanamaları, kulak hastalıkları, kireçlenme, yüksek tansiyon, diş hastalıkları, zona hastalığı, mide kanamaları sonrası, kafatasındaki kırık ya da ezikler ve güneşe fazla maruz kalınması halinde de baş ağrıları ortaya çıkar.

Evde Uygulanabilir Tedaviler…

Üst solunum yollarını rahatlatan bitki çayları, okaliptüs, papatya, nane gibi bitkilerden yapılacak buğu tedavileri ya da bu bitkilerin yağlarının ağrıyan bölgeye uygulanması, sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarını hafifletir. Bol su içmek de kan dolaşımını hızlandıracağından, ağrının dağılmasında etkilidir. Gürültü ve fazla ışıktan uzak durmak, hafif yemek ve egzersiz ise migren ağrılarına iyi gelir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir