(ALS) Amiyotrofik Lateral Skleroz Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

(ALS) Amiyotrofik Lateral Skleroz Belirtileri Nelerdir?

İlerleyici bir sinir sistemi hastalığı olan Amiyotrofik Lateral Skleroz hastalığı, bir Motor Nöron hastalığıdır. ALS’nin kesin tedavisi yoktur; medikaller yoluyla yan etkilerin azaltılması yoluyla hastanın rahatlatılması amaçlanmaktadır.

Motor işlevlerin bozulması sonucu gerçekleşen ALS, her hastada farklı seyreder. 10 yıldan fazla yaşayan hastalar olduğu kadar; 3 ila 5 yıl hayatta kalma ALS için ortalama yaşam süresidir. Amiyotrofik Lateral Skleroz sinsi ve yayılıcı bir hastalıktır; başlangıç belirtileri hafif yaşanır. Nedensiz yorgunlukla beraber kas seğirmeleri, kaslarda ağrı ve kramplar, anlaşılmaz ve peltek konuşma, kol ve bacaklarda hareket bozuklukları gibi belirtiler ASL şüphesini doğurur.

Günlük yaşamda basit işlerin yapımında hareket kaynaklı aksamalar ve hastada sakarlıklar görülür. Nedensiz kilo kaybının yanı sıra; hasta yürümede ve denge gerektiren hareketlerde zorlanma yaşar. Duyu kaybı görülmese de hastada kontrolsüz gülme ve ağlama gibi duygulanım bozuklukları olabilir. Ağızda tükürük birikmesi, yutkunmada zorlanma gibi belirtiler görülür. ALS’nin belirtileri arasında, cinsel işlev ya da görme bozukluğu yoktur. Yanı sıra, idrar yolları ve bağırsakta işleyiş tamamen normaldir. Lokal kas erimeleri söz konusudur; ALS bedendeki tüm kasları etkilemez.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir