(ALS) Amiyotrofik Lateral Skleroz Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

(ALS) Amiyotrofik Lateral Skleroz Belirtileri Nelerdir?

İlerleyici bir sinir sistemi hastalığı olan Amiyotrofik Lateral Skleroz hastalığı, bir Motor Nöron hastalığıdır. ALS’nin kesin tedavisi yoktur; medikaller yoluyla yan etkilerin azaltılması yoluyla hastanın rahatlatılması amaçlanmaktadır.

Motor işlevlerin bozulması sonucu gerçekleşen ALS, her hastada farklı seyreder. 10 yıldan fazla yaşayan hastalar olduğu kadar; 3 ila 5 yıl hayatta kalma ALS için ortalama yaşam süresidir. Amiyotrofik Lateral Skleroz sinsi ve yayılıcı bir hastalıktır; başlangıç belirtileri hafif yaşanır. Nedensiz yorgunlukla beraber kas seğirmeleri, kaslarda ağrı ve kramplar, anlaşılmaz ve peltek konuşma, kol ve bacaklarda hareket bozuklukları gibi belirtiler ASL şüphesini doğurur.

Günlük yaşamda basit işlerin yapımında hareket kaynaklı aksamalar ve hastada sakarlıklar görülür. Nedensiz kilo kaybının yanı sıra; hasta yürümede ve denge gerektiren hareketlerde zorlanma yaşar. Duyu kaybı görülmese de hastada kontrolsüz gülme ve ağlama gibi duygulanım bozuklukları olabilir. Ağızda tükürük birikmesi, yutkunmada zorlanma gibi belirtiler görülür. ALS’nin belirtileri arasında, cinsel işlev ya da görme bozukluğu yoktur. Yanı sıra, idrar yolları ve bağırsakta işleyiş tamamen normaldir. Lokal kas erimeleri söz konusudur; ALS bedendeki tüm kasları etkilemez.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

(ALS) Amiyotrofik Lateral Skleroz Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Cilt Kanserine Sebep Olan Etmenler ve Belirtiler Nelerdir?

En sık görülen kanser türlerinden biri olan deri kanseri, güneşin insan vücuduna zararlı etkileriyle birebir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir