Vücut Tipinize Göre Spor Yaparak Daha Kolay Forma Nasıl Girilir? – Bilgi Denizi

Vücut Tipinize Göre Spor Yaparak Daha Kolay Forma Nasıl Girilir?

Forma girmek için spor ve egzersiz şart. Forma girmenin yanı sıra sağlığınızı korumak için de mutlaka sor yapmak gerekir. Ama spor yapmak için de öncelikle vücudunuz iyi tanımanız gerekir. Eğer vücut tipinize uygun spor yaparsanız çok daha hızlı ve sağlıklı şekilde forma girmiş olursunuz. Bu gün sizlere vücut tipine göre hangi sporların daha etkili olduğu konusunda bir makale hazırladım.

Elma Tipi Vücut İçin Plates

Üst vücudun alt vücuda göre daha kalın olduğu vücut tipine elma tipi vücut denir. Elma tipi vücut tipinde, kalça geniş, bel kıvrımı neredeyse yok, bacaklar ise oldukça incedir. Elma tipi vücut için en uygun spor platestir. Plates bel kıvrımını artırır, belde yağ oluşumunu önler, ince bacakları kuvvetlendirir ve kaslandırır. Bacakları daha da kuvvetlendirmek için, bisiklet ve cross sporları yapılabilir. Üst bedeni inceltmek ve kilo vermeyi kolaylaştırmak için ise yüzme sporu tercih edilebilir.  Ancak bu sporları yaparken kalın olan üst vücudu daha ince olan alt vücut taşıdığı için hassas olan eklemleri zorlamadan yapmaya ayrıca özen göstermek gerekmektedir.

Armut Tipi Vücut İçin Koşu

Üst vücudun alt vücuttan daha ince olduğu vücut tipine armut vücut tipi denir. Armut vücut tipinde omuzlar dar, bel kavisli, kalça ve basenler geniştir. Armut tipi vücuda sahip olan kişiler, bisiklete binmekten özellikle kaçınmalıdır. Çünkü bisiklete binmek üst bacakları çalıştırır ve daha da kalınlaşmasına neden olur.Armut tipi vücudu olanlar kolay kilo vermek için, koşu ya da tempolu yürüyüşü tercih etmelidir.  Daha hızlı yağ yakmak için sprint koşuyu tercih etmelerinde fayda var. Sprint koşu 1-2 dakikalık çok hızlı koşunun ardından düşük tempolu koşu ya da yürüyüş anlamına gelir. Kardiyo ile birlikte basit pilates hareketleri, özellikle yan yatış pozisyonunda kalça ve basenleri çalıştıran hareketler bu vücut tipindeki kişiler için çok yararlı olacaktır. Üst vücudu kuvvetlendirmek içinse hafif ağırlıklar ve şınav tercih edilebilir.

 Kum Saati Tipi Vücut ve Kontrollü Spor

Kum saati vücut tipinde alt ve üst beden dengeli olmasına rağmen, geniş omuzlar ve kıvrımı bir bele sahip olan vücut tipine kum saati vücut tipi denir. En şanslı vücut tipidir. Kum saati vücut tipine sahip olanlar atletik görünümdedir. Spor yaparken de kontrollü spor türlerini tercih etmeleri gerekir. Eğer kontrollü spor yapmazlarsa vücut tiplerini kolaylıkla kaybedebilirler. Alt ve üst vücut dengeli olduğu için her türlü kardiyo egzersizi; koşma, yüzme, bisiklet, dans gibi spor ve egzersizler onlar için uygundur. Bu vücut tipine sahip olan kişilerde üst sırt bölgesinde kolayca yağlanma ve iri göğüslerden ötürü sırt ağrılarına rastlanabileceği için sırt kaslarının esneme bantlarıyla ya da ağırlıklarla kuvvetlendirilmesi önerilir.

Dikdörtgen Tipi Vücut ve Serbest Spor

Dengeli üst ve alt bedenin yanı sıra, uzun kol ve bacaklarla belli belirsiz bir bel kavisine sahip olan bu vücut tipindeki kişiler genellikle zayıftırlar. Diledikleri kardiyo egzersizi onlar için uygundur. Dikdörtgen tipi vücuda sahip olanlar özellikle omuz ve kalça egzersizlerine yönelerek onları kuvvetlendirerek, şekillendirebilir ve sonuçta da bel kıvrımının daha çok ortaya çıkmasını sağlanabilir. Böylelikle çok daha şekilli bir vücuda sahip olabilirler.

Spor yaparken kimisi basenleri inceltmeye çalışırken kimisi kolları ve bacakları kuvvetlendirmek üzerine çalışır. Bazıları da karın kaslarını sıkılaştırıp daha düz bir göbek için spor yapar. Oysa her vücut tipinin istediği egzersiz farklıdır. Vücut tipine göre spor yapmak daha az zaman harcayarak daha yüksek verim almayı sağlar.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor! – Bilgi Denizi

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor!

Psikiyatri uzmanlarını yapmış olduğu araştırmalara göre; zayıflamak için kullanılan ürünlerin bazılarında uyuşturucu ve keyif verici niteliğine sahip maddenin bulunabileceği hususunda uyarıyor. Ayrıca buna ekleyerek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir