Valinin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir? – Bilgi Denizi

Valinin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Valiler şehirlerin yetki bakımından en üst makamda yer alan kişileridir. Herkes valilerin kimler olduğunu bilir ancak valiler ene iş yapar sorusu sorulduğu zaman birçoğumuzun vereceği bir yanıt bulunmamaktadır. Valilik makamını daha iyi anlamak adına sizlere valilerin görev ve sorumlulukları nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Vali, bize göre kısaca şehrin efendisidir. Peki, valiler ne iş yaparlar, valilerin görevleri nelerdir, Valilerin sorumluluk alanı nedir gibi konularda bilgini var mı? Bu sorulara cevabınız eğer “Hayır” ise makalemizin devamından valilerin ne iş yaptıkları hakkında maddeler halinde bilgi alabilirsiniz.

 • Valiler şehirlerde gerçekleştirilen resmi törenlere katılır ve bu törenlere başkanlık eder ayrıca devlet adına gelen tebrikleri kabul etmek ile mükelleftir.
  • Kanun, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının ilan edilmesini ve uygulanmasını sağlar. Ayrıca bakanlıklar tarafından valilik makamına gönderilen talimatları hayata geçirmekle mükelleftir.
  • Bakanlıklar tarafından uygulanması için gönderilen kanunların hayata geçirilmesi adına emir verme yetkisi bulunmaktadır.
  • İl genelinde huzuru sonsuzlaştırmak ve düzeni korumak adına düzenleme ve denetleme yetkisi bulunmaktadır.
  • Valiler, görev yaptıkları il sınırları içerisinde yer alan askeri birliklerin komutanı olarak kabul edilir ve düzeni sağlamak adına istediği zaman kolluk kuvvetleri ile birlikte tedbirler alabilir.
  • İl sınırları içerisinde görev yapan devlet memurlarının yerlerini belirleyip istediği devlet memurunun yerini değiştirebilir.
  • İl sınırları içerisinde yer alan yönetim kuruluşları üzerinde vesayet yetkisini kullanabilir.

Valinin görevleri ve sorumlulukları konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Valilerin en ön plana çıkan görev ve yetkileri bu şekildedir. Zaman içerisinde valilere kısıtlamalar getirileceğine dair söylentiler yer alsa da henüz böyle bir şeyin olması öngörülmemektedir.

 

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor! – Bilgi Denizi

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor!

Psikiyatri uzmanlarını yapmış olduğu araştırmalara göre; zayıflamak için kullanılan ürünlerin bazılarında uyuşturucu ve keyif verici niteliğine sahip maddenin bulunabileceği hususunda uyarıyor. Ayrıca buna ekleyerek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir