Rio Karnavalı Nedir ? – Bilgi Denizi

Rio Karnavalı Nedir ?

Dünyaca ünlü Rio Karnavalını bilmeyen yoktur sanırım. Rio Karnavalı dünyanın en büyük görsel şovlarından bir tanesi. Dansları, müzikleri ve güzelleri ile ünlü Rio Karnavalı Nedir sorusuna cevap arayacağız bugün. Rio Karnavalı nedir sorusunun yanıtını vermeden önce, karnaval nedir sorusunu yanıtlayalım.

Karnaval Nedir ?

Karnaval, barış ve dostluğun büyük eğlenceler ve görsel imgelerle kutlanma şeklidir.  Rio Karnavalı, Cuma’dan perhiz öncesi ilk Çarşambaya kadar süren ve büyük eğlencelerin görsel şovların yapıldığı geleneksel bir kutlama şeklidir. Karnaval söyleminin ete veda anlamını taşıyan Carne Vale kelimelerinden geldiği rivayet edilmektedir. Aslına bakarsanız büyük perhiz öncesi yapılan bu kutlamaya da uygun bir rivayet. Paskalya öncesinde 40 gün süre ile uygulanan perhiz de et, alkol ve diğer dünya zevklerinden uzak kalınması gerekir. Katoliklerce uygulanan bu perhiz, perhiz öncesi Çarşamba başlar. Yani Rio Karnavalının bitiminden hemen sonra. 1 Hafta süre ile karnaval sırasında eğlenip gülüp perhiz sırasında yapılmayacakları yapıp sonrasında da perhize giriyorlar demek ki.

Rio Karnavalı Nedir ?

Çeşitli gurupların Rioda bir araya gelerek, müzikler ve karnaval kostümleri ile sokaklarda dans edip eğlendiği ve tüm dünyanın da merakla beklediği Rio Karnavalı yaklaşık olarak 1 hafta sürüyor. Rio Karnavalı sırasında, sabahtan akşama kadar yapılan dans şovları ve sokak geçitleri adeta bir cümbüş havasında geçiyor. Üstelik Rio Karnavalı dünyanın en çok ilgi ve turist çeken organizasyonunun başında yer alıyor. Özellikle Rio karnavalı sırasında düzenlenen samba geçitlerini tüm dünya büyük bir keyif ve merakla izliyor.

Rio Karnavalının Tarihçesi

Makalemizin bu bölümünde Rio Karnavalının Tarihçesinden bahsedeceğiz. Rio Karnavalının tarihçesine bakıldığında ilk olarak 1923 yılında yapılmış olduğu görülüyor.  Rio Karnavalının kuralları da son derece katı. Rio karnavalında yapılan danslar aklına estiği türden değil elbette. Rio Karnavalında iki farklı lig mevcut. Ligin takımları Rio’da bulunan Samba okulları tarafından oluşturuluyor. Birinci ligde 16 takım, ikinci ligde ise 18 takım yer alıyor. Bu dans okullarında 3 bin ila 5 bin arasında dansçı bulunuyor.

Bu dansçılar bütün yıl çalışıp yeteneklerini sergiliyorlar ve Sambodromo Caddesindeki geçitte yer almak için mücadele ediyorlar. Bu mücadelenin sebebi ise, geçim sıkıntısı yaşayan Brezilyalılar için karnavalda dans etmenin büyük bir nimet olması. Bir nevi kurtuluş umudu yani. Samba okulları 4 gün boyunca, Rio karnavalının yapıldığı stadyumda şampiyonluk için yarışıyorlar. 4 günün sonunda kazanan takım belli oluyor. Seçilen dansçılara da yeni bir hayatın kapıları açılıyor. Halk ne oluyor dersiniz ? Onlara da kumsalda eğlencenin tadını çıkarıyorlar.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Kefir Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ? – Bilgi Denizi

Kefir Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Kefirin anavatanı Kafkasyadır. Yüz yıllardır tüketilen kefir gerçek bir mucize desek, hiç de abartmış olmayız. Son …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir