Ponza Taşı Nedir, Ne İşe Yarar? – Bilgi Denizi

Ponza Taşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ayak bakımı yapmanın en kolay, en ekonomik ve en doğal yolu ponza taşıdır.. Çünkü ponza taşı hiç bir işlem görmeden, doğal haliyle kullanılır ve herhangi bir kimyasal içermez. Son derece uygun fiyatlıdır. Topuk taşı, nasır taşı, veya ponza taşı olarak bilinen bu taş, Volkanik bir kayaç türüdür. Topukları temizlemek için, son derece iyi bir ürün olan ponza taşı ne işe yarar hep birlikte görelim..

Topuk Taşı Ponza Taşı Nedir

Ponza Taşı, Ponza Taşı Nedir, Ponza Taşı Neye Yarar, Topuk Taşı Nedir, Topuk Taşı Nerden Alınır, Nasır Taşı Nasıl Kullanılır, Ponza Taşının Faydaları, Ponza Taşının Özellikleri

Ponza taşı sayesinde topuklardaki ölü dokuların giderilmesi sağlanır. Bu sayede topuklar daha ince ve zarif bir görünüme kavuşur. Ponza ile topuklar temizlenirken dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç nokta var:

Nasır Taşı Nasıl Kullanılır, Ponza Taşı Nasıl Kullanılır

*Ponza ile topuklar kuru veya hafif nemli iken taşlanmalıdır. Topuklar çok yumuşatılıp taşlanırsa topuk derisindeki ölü dokularla beraber sağlıklı yaşayan doku da taşlanacağından deri hasar görür ve kendini tamir etmek için daha fazla çalışır bunun sonucunda topuklar daha da kalınlaşır. Böylece istenilenin tersine daha kalın bir deri elde edilir. O nedenle mümkünse sadece kuru taşlama yapılmalı, kuru taşlama sırasında deride oluşacak ısıdan rahatsız olunuyorsa hafif nemli iken yapılmalıdır.
*Taşlama işlemi bittikten sonra mutlaka ayak için bir nemlendirici, yumuşatıcı sürülmelidir. Gliserinli veya lanolinli yumuşatıcılar olabilir, çok kalınlık varsa salisilik asit içeren merhemler kullanılabilir.
* Gün boyu vücut ağırlığını taşıyan ve dar, topuklu ve kapalı ayakkabıların içerisinde sıkışıp kalan ayaklarımıza uygulayacağımız ponzataşı temizliği sayesinde, sağlıklı ve güzel görünen ayaklar, capcanlı topuklara kavuşmak mümkün. Bu işlemi haftada 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.
*Dilerseniz ponza taşını bacaklarınıza peeling yapmak için de kullanabilirsiniz.. Bacaklarınız kur iken, avucunuzun içine alacağınız ponza taşını, hafifçe çok bastırmadan bacaklarınızın üzerinde gezdirin. Ölü derilerin döküldüğünü göreceksiniz. Bu sayede bacaklarda oluşan batıklardan ve kıl dönmesi probleminden de kurtulabilirsiniz. Haftada 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Ponza Taşı Nereden Alınır, Topuk Taşı Nerden Alınır

Topuk taşını aktarlardan ve kişisel bakım ürünleri satan kozmetikçilerden rahatlıkla uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Kefir Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ? – Bilgi Denizi

Kefir Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Kefirin anavatanı Kafkasyadır. Yüz yıllardır tüketilen kefir gerçek bir mucize desek, hiç de abartmış olmayız. Son …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir