Paraben Nedir Ve Bebeklere Zararları Nelerdir? – Bilgi Denizi

Paraben Nedir Ve Bebeklere Zararları Nelerdir?

Koruyucu özelliği sayesinde, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde raf ömrünü uzatmak için tercih ediliyor. Ürünlerde oluşabilecek bakteri ve mantarı engelleme konusunda oldukça etkilidir. En önemli özelliği raf ömrünü uzatıyor olmamsıdır. Düşük maliyetli nedeniyle birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde tercih edilen paraben farklı isimler altında etiketlerde kendine yer bulmaktadır. Günümüzde etiketlerde methylparaben, propylparaben, ethylparaben benzylparaben ve butylparaben gibi isimlerle kullanılıyor.

Parebenin bebeklere zararı var mı?

Günümüzde birçok kozmetik ürününde paraben bulunuyor. Uzun süreli kullanımlarda çeşitli zararları olduğu belirtilen paraben özellikle çocuklar için birçok sakıncaları bulunuyor. Özellikle bebeğinizde kullanacağınız paraben maddeli kozmetik ve bakım ürünlerini tercih ederken mutlaka uzman önerilerinden yararlanmaya özen göstermelisiniz. Uzman önerisi ve tavsiyesi üzerinde kullanacağınız bu ürünlerin çocuklar üzerin de çeşitli zararları olduğu belirtiliyor. Zararları ve yararlarının uzmanlar tarafından hala tartışılıyor olmasına rağmen, hala günümüzde parabenin yerini alacak alternatif bulunmuş değil. Bu nedenle kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde paraben kullanılmaya devam ediyor. Peki, paraben kullanımın bebeklere zararları nelerdir ve ne gibi olumsuz etkiler olabilmektedir.

Parabenin Bebeklere Zararları Nelerdir?

Anne ve babalar bebeklerini korumak için birçok detay dikkat ettiğini biliyoruz. Paraben kullanımının bebeklere çeşitli zararları bulunmaktadır. Bu zararlar nedeni ile anne ve babalar kozmetik ürünleri, kişisel bakım ve de çeşitli ürünleri seçerken titiz davranmaya özen göstermektedir.

• Vücutta toksin birikmesine neden olabilir
• Bebeklerde alerjik cilt sorunlarına neden olabilir.
• Meme kanseri riski
• Bağışıklık sistemine olumsuz etki eder
• Erkek bebeklerde üreme sorununa neden olabilir
• Vücutta bulunan hücrelerin fonksiyonunu yavaşlatır
• Bebeğinizin kısa sürede hasta olmasına neden olabilir
Tüm bu sonuçlar parabenin neden olabileceği hastalık ve rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır. Günümüzde paraben kullanımı birçok üründe bulunuyor. Raf ömrünü uzatıyor olması paraben kullanımının azalmamasına neden olan faktörler arasında yer alıyor. Sizde bebeğinizin ihtiyacı olan birçok vitamin ve takviyeyi paraben nedeni ile vermemek yerine mutlaka uzman tavsiyesine kulak vererek kullanmalı ya da kullanmamalısınız.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir