Kürdan Kullanmanın Dişeti Açısından Sakıncaları Nelerdir? – Bilgi Denizi

Kürdan Kullanmanın Dişeti Açısından Sakıncaları Nelerdir?

Hemen hemen hepimiz, diş temizliği için, özellikle de yemek sonrasında kürdan kullanıyoruz. Kürdan kullanmak belki o an için bizleri rahatlatıyor ve dişlerimizi temizlediğimiz düşünüyoruz. Ama uzun vadede işler hiç de düşündüğümüz gibi değil. Türk diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan açıklamada, kürdan kullanımı arayüz papili olarak adlandırılan yumuşak dokunun zaman içerisinde kaybına neden oluyor. Bu durum, dişlerin arayüzünde çürümelere, diş eti ceplerine ve arayüz dolgularında sekonder çürüklere yol açıyor.

İnsanlar ağız ve diş sağlığı açısında kürdan kullanmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyor. bu aslında son derece yanlış bir uygulama. Kürdan yerine diş ipi ya da arayüz fırçaları kullanmak çok daha sağlıklı bir uygulama. Kürdan kullanımı nedeniyle diş eti papili yok oluyor. Bu da diş ve dişi çevreleyen kemik ve periodontal yapılar arasında ortaya çıkan cep neticesi, arayüzde ulaşılması zor bölgelerde daha büyük boşluklar ve cepler oluşabiliyor.

Durum böyle olunca da, diş ve diş eti hastalıkları pek çok ciddi hastalığın da ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Öncelikle diyabet yani şeker hastalığı, endokrin problemleri, kansızlık, lösemi gibi bir takım kan hastalıklarında diş eti sağlığında ciddi problemler meydana gelebiliyor. Diş eti hastalıkları diyabeti olumsuz yönde etkiliyor. Gebelerde erken doğuma, düşük ya da kilolu bebek doğumuna yol açabiliyor. Bakteriyel kalp kapakçığı hastalıkları açısından da ciddi sorunlar doğurabiliyor.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor! – Bilgi Denizi

Zayıflamak İçin Kullanılan Ürünler Kişide Bağımlılık Yapıyor!

Psikiyatri uzmanlarını yapmış olduğu araştırmalara göre; zayıflamak için kullanılan ürünlerin bazılarında uyuşturucu ve keyif verici niteliğine sahip maddenin bulunabileceği hususunda uyarıyor. Ayrıca buna ekleyerek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir