Kıble Yönü En Kolay Nasıl Bulunur ? – Bilgi Denizi

Kıble Yönü En Kolay Nasıl Bulunur ?

Seyahate ya bir yere misafirliğe gittiniz. Bu tür yerlerde kıble bulmak bazen sorun olabilir. Eline bir pusula alıp da namaz kılma imkanınız olmadığına göre bazı kolay yöntemlerle kıbleyi bulup, gönül rahatlığıyla namazınızı kılabilirsiniz. Bu gün sizlere kıble yönü en kolay nasıl bulunur sorusunun cevaplarını vermek istiyorum. Cami minaresinden yön ve evde kıble yönü bulunur? Yalnız vereceğim öneriler gündüz daha çok işinize yarayacak öneriler.

Kıbleyi bulmanın Kolay Yolu

Evde duvara yaslayacağınız, dik durabilecek bir cismin, şehrinize göre kıble saatini tespit etmeniz gerekli. Mesela İstanbul’un kıble saati 12:20 dir. Duvara yasladığınız cismin uzanan gövdesi kıbleyi de size göstermiş olacak. Şöyle ki; Cismi duvara yaslayın. Gölgesi ne tarafta düşüyor ise, o yöne doğru cetvelle düz bir çizgi çekin. Cisme karşı ok işareti çizin. Sizin başınız, ok işaretinde secdeye gelecek kısımdır.

Ev Dışında Kıbleyi Bulmanın Kolay Yolu

Ev ev dışında, tarla veya açık alanda bir yerdeyseniz güneşin gölgesini takip etmeniz yeterli olacaktır. Güneşin gölgesinden yola çıkarak bulduğunuz kıble 1 yıl süresince geçerlidir.

Camilere Bakarak Kıble ve Yön Bulmak

Camilerde Mihrab’ın karşısında bulunan giriş kapısı daima Kuzey’ yönünü gösterir.  Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı-minare kapısı ) Güney’e bakmaktadır. Eğer çevrenizde bir kilise var ise, kiliselerin çanının kilisenin batısında yer aldığını unutmayın. Bu yönlere göre kıbleyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Zira Kıblenin yönü her daim güneydedir. Sol kolunuz doğu yönüne, sağ kolunuz da batı yönüne gelecek şekilde kollarınızı açın. Bu durumda kuzey yönü arkanızda kalacaktır. Güney ise, yüzünüzün dönük olduğu taraf olacaktır.

Karınca Yuvalarına Bakarak Kıble ve Yön Bulmak

Karınca yuvalarının yanında bulunan toprak yığınları daima ve daima güney yönünü göstermektedir. Bu da sizin yönünüzü tayin etmek açısından son derece güvenilirdir. Bu toprak birikintisini kuzey yönü olarak aldığınızda yönünüzü kolayca bulabillirsiniz.

Mezar Taşlarına Bakarak Kıble ve Yön Bulmak

Müslüman mezarlığında uygulanan yönler daima aynıdır. Baş taraf Batıyı, Ayak tarafı Doğuyu, yüz ise Güneyi gösterir. Hıristiyan mezarlığında ise baş taraf daima güneydedir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı – Bilgi Denizi

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda nispeten yeni bir video uzantısı olan ARF formatını tanıtıyorum. ARF dosyasının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir