Kanserin Sebepleri, Nedenleri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Kanserin Sebepleri, Nedenleri Nelerdir?

Kanser hastalığının organ ve dokularımızı oluşturan hücrelerin, normalin üstünde ve hızlı büyümesi ile oluşan tümörler sebebiyle oluştuğunu ve iyi huylu, kötü huylu tümör olarak ikiye ayrıldığını diğer yazımızda belirtmiştik. Bu yazımız da ise kansere neden olan etkenler hakkında, kanserin sebepleri hakkında uzmanlar tarafından verilen verilere dayanarak yapılan araştırmayı sizlere sunuyoruz.

Bilimsel ortamlarda yapılan birçok çalışma, hala kanserin kesin nedenini belirleyememiş olsa da, kansere sebep olacak birçok faktörün de olduğunu gözler önüne sermiştir. Kanserin nedenleri sayılabilecek bu faktörlerle , aslında günlük hayatta sıklıkla karşılaşmaktayız. Eğzoz dumanları, sigara, alkol, radyasyon, gerektiği gibi beslenememe ve buna benzer birçok unsur kanserin oluşumunda etki eden unsurlardır. Yaşadığımız çevre koşulları ve buna bağlı olarakta sahip olduğumuz genler, bozulmaya elverişli hücreleri de tetikleyerek kanser oluşumunda oldukça etkili rol oynamaktadır.

Doku ve organları oluşturan hücreler arasında olması gereken normal uyumun bozulması ve çevresel faktörlerle birleşmesi sonucu insan kansere yakalanmaktadır.

Kanserin nedenlerini ve neden olabilecek faktörleri kısaca açıklayalım.

Kalıtsal etkenler; Yapılan bilimsel araştırmalar, kanser hastalıklarının bütün çeşitlerinde (meme kanseri, prostat kanseri, gırtlak kanseri, beyin kanseri vs. ) %20 oranında ki kısmının, aileden geçen kalıtsal etkenler olduğunu göstermektedir. Aileden geçen kalıtsal faktörün ise %5-10 oranında ki kısmını da meme kanseri oluşturmaktadır.

Radyasyona Maruz Kalma; Gelişen teknoloji hayatımızı oldukça kolaylaştırdığı gibi, teknolojinin alt yapı hizmetini sunan araç ve gereçlerin yaydığı radyasyon kanserin nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle mobil iletişim ağında kullanılan alıcı ve vericilerin yaydığı radyasyon, bilimsel araştırmalar da kanseri tetikleyecek temel sebepler arasında gösterilmektedir. İnsan vucüdunda radyasyona maruz kalan hücreler, işlevselliğini yerine getirmekte zorlanıyor ve olması gerektiğinden fazla ve hızlı büyüyerek tümörlerin oluşmasına sebep oluyor. Yine bu hücreler kan ağı ve lenfler vasıtasıyla vucüdun diğer bölgelerine dağılarak kötü huylu tümörlerin oluşmasına neden olup, insan sağlığını oldukça tehlikeye sokuyor. Kanserin sebepleri arasında gösterilen radyasyondan uzak durmak, kansere karşı alınacak en önemli önlemler arasındadır.

Virüslerin bulaşması; Kanserin sebepleri arasında virüslerin, insan bünyesine çeşitli yollarla bulaşması da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu virüsler hem hayvanlar da, hemde insanlar da kansere sebep olmaktadır. Özellikle kan emici böcek türleri, virüslü hastadan emdikleri kanı diğer insanlara yine kan emmek yoluyla bulaştırmaktadır. Bu yollarla insan vucüduna giren bu virüsler, hücrelerin çalışma sistemini bozmakta ve kansere neden olabilmektedir.

Kimyasal Olaylarla karşılaşma; Çeşitli kimyasallarla temas eden insanlar da kanser hastalığına yakalanmaktadır. Bunun en yakın ve basit örneği olarak, Amerika’nın savaş sırasında Japonya’ya attığı kimyasal bombayı gösterebiliriz. Japonya’da insanlar bu kimyasal temas sonucu kansere yakalanmış ve ölmüşlerdir. Hatta bu kişilerin 2. kuşak nesillerinde bile kanser sıklıkla görülmektedir. Kanserin sebepleri arasında sigara da oldukça önemli bir yer tutar. Sigaranın içerisinde bulunan onlarca kimyasal, Kanserin sebepleri arasında ilk sıralarda gösterilmektedir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Zehirli İshal Nedir Belirtileri Nelerdir?

Zehirli ishal, bilhassa küçüklük evresinde rota virüsü tesiriyle yaşanmış olan bir amel çeşididir. Muafiyet sistemleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir