Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler Nelerdir? – Bilgi Denizi

Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Evlerimiz küçük mekanlar olduğu için, bazen dışarıdakinden daha kirli bir havaya sahip olabilir. evinizde huzurlu ve sağlıklı oturabilmenin ilk şartı, evinizin havasının temiz olmasıdır. Evin havasını temizlediği iddia edilen pek çok ev kokusu mevcuttur ama, siz yine de bu kokuları kullanmaktan özenle kaçının.

İçerdikleri kimyasallar nedeni ile faydadan çok zarar vermektedir. Özellikle kış günlerinde, evlerimiz sık sık havalandırılmadığından dolayı daha yorgun ve bitkin oluruz. Bu durumda yapmanız gereken şey evinizin havasını temizleyen bitkileri baş köşeye yerleştirmektir. NASA tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, evin havasını temizleyen 3 farklı bitki tespit edilmiş. Bu sizlerle evin havasını temizleyen bitkileri paylaşmak istiyorum.

Areca Palmiyesi

Oda spreyleri, yer döşemeleri, temizlik maddeleri evlerin havasını kirleten unsurların başında yer almaktadır. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA yaptığı araştırmalar sonucunda, evlerinde Areca Palmiyesi bulunduran kişilerin  evlerinde çok daha fazla oksijen bulunduğunu tespit etmiş. Areca Palmiyesi, gündüzleri oksijen üretim fabrikası gibi çalışan bir bitkidir. Evin havasını temizler ve çok daha sağlıklı bir ortamda yaşamanızı sağlar. Areca Palmiyesi evde yaşayana kedi ve köpeklere zarar vermez.

Paşa Kılıcı

NASA’nın ikinci keşfi Paşa Kılıcı adlı bitki. Paşa Kılıcı da tıpkı Areca Palmiyesi gibi evin havasını temizleyip, içerideki oksijeni çoğaltır. Ama Paşa Kılıcı bitkisini, yatak odasına koymanız gerekir. Paşa Kılıcı bitkisi geceleri bol miktarda oksijen üretir ve gece sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlar. Evinizde kedi veya köpek besliyorsanız, Paşa kılıcı ev hayvanları için toksik etki yapacaktır.

Sarmaşık

NASA’nın evin havasını temizliyor dediği bir diğer bitki de sarmaşıktır. Sarmaşık adeta hava filtreleme sistemi gibi çalışarak evin havasını ve havadaki kimyasalları temizler. Fakat tıpkı Paşa Kılıcı gibi sarmaşık da ev hayvanları üzerinde toksik etkiye sahiptir. Bu bitkilerden en iyi randımanı alabilmek için, evinizin her 9 metre karesine bir adet bu bitkilerden yerleştirmeniz gerekli. Bu da NASA’nın önemli bir uyarısı…

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı – Bilgi Denizi

ARF Dosyası Nedir, ARF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır Açma Programı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda nispeten yeni bir video uzantısı olan ARF formatını tanıtıyorum. ARF dosyasının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir