Domatesi Taze Tutma Yöntemleri Nelerdir? – Bilgi Denizi

Domatesi Taze Tutma Yöntemleri Nelerdir?

Domates, Dünyanın her ülkesinde en fazla tüketilen, bütün yemeklerin vazgeçilmez sebzesidir. Mutfakların olmazsa olmazı olan domatesin daha taze ve uzun dayanmasını isteriz. Fakat dolabı açarken en başta domatesin bozulmaya döndüğünü fark eder, ziyan olmuş sebzeye üzülürüz. Yemeklerde en çok kullandığımız domates, aynı zamanda ketçap ve salça yapımında da en önemli grubun içine dâhildir.

Her yemeğe lezzet veren, salçası ketçap’ı menemeni yapılan domatesin bir de suyu sağlık bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Özellikle ünlülerin en çok içecek olarak tükettikleri domates suyunun faydasını saymakla bitiremeyiz. Sebze yemeklerinde en çok kullanılan domatesi alırken çabuk bozulduğunu, dayanıklılığının çok az olduğunu fark ederiz. Bunun daha uzun ve taze kalmasını hayal ederiz. Size vereceğimiz bu genel kültürde, domatesin ilk gün ki kadar taze ve uzun dayanmasına dair bilgiler sunacağız. Bakalım domatesi taze tutmak için yapılacaklar nelermiş?

Daha Uzun Sürede Domatesi Taze Tutma Yöntemleri Nelerdir?

Domatesi taze tutmak için, nasıl geliştiğini ve şeklini, rengi, iyi araştırmanız gerekir. Örneğin, sapı gelişmiş bir domates, en iyi domates grubuna girmektedir. Üstelik oldukça tazedir.
Köylerde yetişen domateslere bakın, nasılda kırmızı dalı yeşil ve sapı uzun. İşte taze domates bu görselliği taşır. Alırken renklendirme olmamasına özen gösterin. Özellikle Pazar tezgâhlarında, göz boyamak için iyileri öne kötüleri arkaya atarlar. Bu yüzden domatesi kendiniz seçerek alın.

Domatesin yeşili olgunlaşmamıştır. Bu yüzden yeşilini almak isterseniz bunu turşuda kullanın, o zaman lezzeti daha güzel olur. Dolapta sakladığınız domatesleri, gazeteye sarın. Poşet, hava geçirip nem yaptığından, domatesler ıslanarak bozulmaya döner.
Kışın domatesler mevsimi olmadığından oldukça pahallıya satılır ve hormonlu olur. Bu yüzden mevsiminde olmayan domatesi alıp, sağlığınızı riske atmayın. Yazın bol bol alın domatesi ve menemenlik ya da sebze yemeği için, derin dondurucuda saklayın. Hem bozulmaz hem de uzun süre size fazlası ile yeter.

Domatesleri haşlayarak soğuduktan sonra, buzdolabında yemeklik diye muhafaza edebilirsiniz. Fakat dondurucuda buzlanmaya döneceğinden, eritmeyi sıcak su ile yapmayın. Bırakın buzu çözülsün. İşte o zaman, domates taze kalacak ve yenilebilir duruma gelecektir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Valinin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir? – Bilgi Denizi

Valinin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Valiler şehirlerin yetki bakımından en üst makamda yer alan kişileridir. Herkes valilerin kimler olduğunu bilir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir