Cilt Kanserine Sebep Olan Etmenler ve Belirtiler Nelerdir? – Bilgi Denizi

Cilt Kanserine Sebep Olan Etmenler ve Belirtiler Nelerdir?

En sık görülen kanser türlerinden biri olan deri kanseri, güneşin insan vücuduna zararlı etkileriyle birebir ilişkili bir kanser türüdür. Güneş ışınlarının ardından, cilt kanserine neden olan dış faktörler ise sürekli olarak arsenik içeren maddeler, radyasyon; kömür katranı; kozmetik, endüstriyel ve tıbbi X ışınlarına maruz kalmaktır. Genetik yatkınlık da deri kanserlerinde önemli bir risk faktörüdür; ailesinde deri kanseri vakası bulunan kişiler risk grubundadır.

Güneş Işınlarından Korunma

Vücudu güneşin zararlı etkilerine karşı savunması bırakmak, cilt kanserinin esas nedenidir. Bronzlaşma, güneş yanıkları, cildin su toplaması gibi etkiler deri kanseri riskini ortaya çıkardığından, güneşten korunma, cilt kanserinden de korunma anlamına gelmektedir. Özellikle açık tenli kişiler güneş yanıklarına karşı daha fazla reaksiyon gösterdiklerinden, güneş ışınlarından korunma konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik açıyla ulaştığı 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamak; güneş gözlüğü, şapka veya şemsiye kullanmak; güneş ışınlarını emen koyu renk kıyafetler yerine, yansıtıcı olan açık renkleri tercih etmek ve en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmak, UVA ışınlarından korunmayı sağlar.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Deri altında veya üstünde olan bazı farklılıklar ile kendini belli eder. Cildinizde gerekli gereksiz kanamalar görüyorsanız mutlaka bir cilt uzmanına gitmelisiniz. Halk arasında sinil olarak bilinen bazı şişlikler, cildin morarması, deri döküntüleri de cilt kanserinin belirtisi olabilir. Cilt üzerindeki renk değişimleri ve ani farklılıklar da kanserin habercisi olabilir.

Cilt Kanserinin Tedavisi

Tedavi süreci zor ve uzundur. Erken teşhis tedavide her zaman başarıya götürür. Cilt kanseri ileri safhalarda vardığında diğer organlara da sıçrayabilir. Kişinin ruh hali de tedavi sürecini etkileyen faktördür. Özellikle tek noktada biriken ve büyüyen şişliklerde yalnızca o bölgeye yapılan müdahale ile kanser hücreleri kökünden alınabilir.

Hakkında Tuğçe Demir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum, insan davranışları üzerine bir çok makale kaleme aldım, yüksek lisansımı psikoloji üzerine yapmaktayım.

Dikkatinizi Çekebilir

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir? – Bilgi Denizi

Çağımızın En Yaygın Hastalığı Olan Panik Atak Nedir?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda panik atak genel olarak kişilerin çok yoğun bir sıkıntısının sonunda baş gösteren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir