Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar

0
48
Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar
Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar

Teknolojik Anlamda Büyük AltyapılarTeknolojik Altyapı Teknolojik altyapı denildiğinde akla ilk gelmesi gereken, bilişim teknolojisi yani IT yönetim birimidir. IT yönetim biriminin en önemli görevi, şirketin vizyon ve misyon ona uygun teknolojik stratejiyi ayarlamak ve uygulamaya koymaktır. Birçok kurum için en yeni teknolojiyi kullanıyor olmak büyük başarıdır. Çünkü en yenilikçi kurumlar son teknolojiyi kullanan kurumlardır, ayrıca son teknoloji ürün ve altyapı kullananlardan biri olmak, bu teknolojinin getirmiş olduğu avantajları yakalamak demektir. Bu sebeple de IT yönetim biriminin teknolojiyi yakından takip etmesi gerekmektedir.

Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar

En Büyük Teknolojik Altyapı Akıllı Altyapı

Son zamanlarda en büyük teknolojik altyapı, akıllı altyapı olarak kendini göstermektedir. Özellikle bu alt yapılar inşaat sektöründe kayda değer bir şekilde göze çarpmaktadır. Gelişmiş ülkeler çoktan akıllı altyapıya geçmiş bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler ise çok yakında bu tarz altyapı sistemine geçmiş olacaktır. Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar Akıllı alt yapılara örnek vermek gerekirse, otobüs, bisiklet ve otomobiller için entegre edilmiş park sistemi veya elektrikli otobüsler yani bahsedebiliriz. Örneğin ülkemizde İstanbul Adalar’da elektrikli otobüsler kullanılmaya başlanmıştır. Bu yavaş yavaş da olsa akıllı altyapı sisteminin ülkemizde yer etmeye başladığı konusunda önemli bir anlam taşımaktadır. Akıllı altyapılar sayesinde sürdürülebilirlik stratejisi hayata geçiyor ve verimlilik ve etkinlik artıyor.

 Teknolojik Altyapılar Nelerdir?

Teknolojik altyapılar firmanın altyapı yatırımlarını siber suçlardan korumak için en iyi şekilde gelişmiş olması gerekmektedir. Bir firmanın ihtiyacı olan en önemli teknolojik altyapı hizmetleri şunlardır; kimlik yönetimi, şifreleme, log yönetimi, tek seferlik şifre, firewall ve IPS, VPN, back up sistemi, anti-spam, antivirüs, veri kaybı önleme gibi hizmetlerinin kullanılıyor olması gerekmektedir.

 Eğitim ve Teknoloji

Teknolojide büyük altyapıları sahip olmak ve onların kurucusu olmak için eğitimde teknolojiyi kullanmak şarttır. Bu sebeple örneğin eğitimde öğrencilere tablet kullandırmak derslerde aktif olmalarını ve teknolojik gelişmelere açık olmalarını sağlamanın bir adımıdır. Devir teknoloji devri olduğu için mümkün olduğunca erken yaşlarda teknoloji ile karşılaşan gençlerin ilerleyen yıllarda ülkemizin ve büyük firmaların teknolojik altyapılarını destekleyici ve geliştirici yeni ürünler üreteceklerini inanıyoruz. Teknolojik Anlamda Büyük Altyapılar Bu sebeple teknolojiyi sektörlerin her alanında kullanmak, gelişmekte olan bir ülke olarak yarar sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here