İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu

0
55
İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu
İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu

İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu  İşletim sistemleri kullanıcıların bilgisayarların veya akıllı telefonların en verimli, en kolay ve anlaşılabilir şekilde kullanılabilmesi amacıyla oluşturulmuş ürünlerdir. Farklı firmalar ve yazılımcılar tarafından değişik özeliklerde oluşturulabilen işletim sistemleri çok zor süreçlerden geçilerek üretilebilmektedir.

İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu

 

Nitekim bir işletim sisteminin tam ve doğru bir şekilde oluşturulabilmesi için çok sayıda yazılımcıya gerek duyulmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse Windows 8, 25 ile 40 kişi arasında olan ve toplam 35 ekipten oluşan bir uzman ordusu çalışması ile ortaya çıkmıştır. Burada birçok bölümün bir araya gelmesi söz konusudur ve bunlardan bazıları donanım uyumluluğu, Kernel platformu, mühendislik sistemleri, grafik platformu, medya platformu, güvenlik, kimlik, dosyalama sistemleri ve depolama bölümleridir.

 

Birçok işletim sistemi olmakla birlikte mevcutta kullanılan ve profesyonel olarak dağıtılan işletim sistemlerine örnek olarak Windows işletim sistemi, Linux işletim sistemi, Unix işletim sistemi, İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu Mac OS işletim sistemi, Android işletim sistemi, Chromium işletim sistemi ve Pardus işletim sistemi verilebilir. Bunlar teker teker incelendiğinde inanılmaz bir çalışma gerektirdiği anlaşılmaktadır.

 İşletim Sistemleri Ve Yazılımcılar

İşletim sistemleri günümüzde farklı platformlarda kullanıcılarında ihtiyaçlarına ve kolay kullanılabilmelerine olanak sağlayacak şekilde oluşturulmaktadır. Ancak yeni oluşturulacak bir işletim sistemi yazılım yapanlar açısından çok zor bir süreçtir. Özellikle çok büyük bir ekibe sahip olmak gerekliliği bunun başlangıcıdır. Çünkü yazılımcılar zamanla yarışmak ve sürekli kendilerini geliştirmek durumundadırlar.

Uzun bir süreç alacak olan işletim sistemi yapma işi halihazırda teknolojik gelişmelere yetişmek zorundadır. Öyle ki bir işletim sisteminin sahip olması gereken donanım uyumluluğu hızlı hareket edilmediği takdirde sürekli yeni olarak çıkan donanımlara uygun olarak sistemin güncellenmesini gerektirecektir. Çok fazla çeşit donanım zaten mevutta var iken yenilerini de bunlara adapte etmek için zaman gerekmektedir.

Diğer bir nokta ise standartlarında sürekli değişmesidir. Industry Standard Architecture (ISA), Peripheral Component Interconnect (PCI), Accelerated Graphics Port (AGP), Peripheral Component Interconnect Extended (PCI-X) gibi veri türleri bir yandan sürekli değişirken bir yandan da eskileri kullanımdan kalkmaktadır.

Yazılımcılar başladıkları yazılımı bitirmeden standartların değişmesi gibi bir problem ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bununla birlikte işlemci komut setleri gibi özelliklerin değişmesi de bir zorluk çıkartmaktadır. İşletim Sistemleri Yapmanın Yazılımcılar Açısından Zorluğu Ayrıca mevcutta bulunan işletim sistemlerinin yerini alabilecek ve kullanıcıları buraya yönlendirebilecek bir sistem oluşturmak bu işin en zor kısmıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here